8 починати и 163 нови случаи на коронавирус во земјава


Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-87, Куманово-7, Дебар-2, Штип-10, Прилеп-3, Тетово-16, Струга-8, Охрид-1, Кавадарци-1, Демир Хисар- 1, Гостивар-8, Струмица-1, Кратово-1, Свети Николе-9, Кичево-3, Ресен-5.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 230 оздравени лица од: Скопје-126, Куманово-31, Штип-11, Прилеп-1, Тетово-45, Велес-7, Кавадарци-1, Гостивар-1, Кочани-1, Свети Николе-2, Ресен-2, Неготино-2.

Починати се 8 лица, шест пациенти од Скопје, еден од Дебар и еден пациент од Тетово.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент на возраст од 59 години. На Клиника за токсикологија е почината пациентка на 79 години, кај која присуството на вирусот е потврдено постмортем.

Во ГОБ „8 септември“ починати се четворица пациенти на возраст 58, 61,62 и 66 години. Во ОБ Тетово почина пациент на 53 години. Во Филип Втори (Жан Митрев) е починат пациент од Дебар на 52 години.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7406, бројката на оздравени пациенти е 3554, на починати е 359, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3493. Еден од вчерашните тестови е контролен, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 3573, активни 1895

• Куманово 813, активни 174

• Дебар 118, активни 65

• Штип 404, активни 159

• Прилеп 286, активни 55

• Тетово 805, активни 343

• Струга 282, активни 181

• Велес 198, активни 37

• Битола 63, активни 22

• Охрид 210, активни 181

• Кавадарци 22, активни 15

• Гостивар 180, активни 109

• Гевгелија 12, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)

• Струмица 18, активни 10

• Крива Паланка 17, активни 11

• Радовиш 4, активни 0

• Крушево 7, активни 3

• Кочани 75, активни 17

• Пробиштип 28, активни 17

• Демир Хисар 3, активни 2

• Македонски Брод 6, активни 4

• Пехчево 6, активни 2

• Берово 3, активни 0

• Валандово 6, активни 2

• Виница 4, активни 1

• Делчево 1, активни 0

• Кратово 6, активни 3

• Свети Николе 56, активни 49

• Кичево 52, активни 43

• Ресен 127, активни 87

• Неготино 21, активни 3 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1794 теста се преку: ИЈЗ-1002, Авицена-102, Биотек-155, МАНУ -123, Жан Митрев (Филип Втори) -209, Судска медицина – 14, Систина со PCR метода -148, ЦЈЗ Битола-41. Досега во земјата се направени вкупно 71.220 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 89 пациенти. На кислородна поддршка се 57 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 23 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 1 дете позитивно и 1 суспектно на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 8 нови, вкупно хоспитализирани се 97 пациенти. На респираторна машина се 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 45, а во болницата во Штип се хоспитализирани 48 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп и Гостивар се хоспитализирани 106 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 348

• Аеродром – 152

• Бутел – 155

• Гази Баба – 194

• Центар – 142

• Карпош – 149

• Сарај – 129

• Кисела Вода – 113

• Ѓорче Петров – 108

• Студеничани – 107

• Шуто Оризари – 84

• Арачиново – 45

• Илинден – 29

• Петровец – 17

• Чучер Сандево – 17

• Сопиште – 8

• Зелениково-9

• Странец – 1

• Нераспределен- 89

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1