Агресивна жена давела социјална работничка во Штип


Службеничка во штипскиот Центар за социјални работи е нападната од жена и маж кои живееле во вонбрачна заедница, бидејќи таа им доставила негативно решение, со кое им се укинува социјалната помош.

Инцидентот го потврдуваат и од СВР-Штип, кои интервенирале во овој случај.tepacka1-1-

Настанот се случил во канцеларијата на Центарот за социјални работи, најпрво вонбрачниот пар од ромската заедница почнале вербално да се расправаат и во еден момент 21 годишната жена се нафрлила на службеничката, се обидела да ги ставе рацете околу вратот за да ја дави. Службеничката и нејзината колешка ја спречиле агресивната жена во намерата, а повиците за помош ги слушнале и останатите службеници од центарот, кои веднаш повикале полиција.

Повредената службеничка е хоспитализирана во штипската Клиничка болница, каде лекарите констатирале нагмеченици на едната рака и е задржана во болницата.

Од СВР-Штип велат дека против 21 годишната штипјанка која ја нападнала службеничката во Центарот за социјални работи ќе поднесат соодветна кривична пријава кога целосно ќе се комплетираат случајот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1