Ахмети: Груевски ќе си поднесе оставка на 10 јануари


Премиерот Никола Груевски ќе си поднесе оставка на 10 јануари. Ова вечерва го изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети, при гостувањето во телевизија Алсат М.gruevski_ahmeti_644841773

Како што стои во Договорот од Пржино, Груевски треба да си замине од функцијата премиер најдоцна до 15 јануари.

Ахмети нагласи според Договорот од Пржино иако со задоцнување од десетина дена, сепак се спороведува. Според него останува отворено уште прашањето за медиумите, како и оставка на Груевски, по што ќе се составува новата Влада.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1