„Алфите“ го спроведоа Сеад Кочан во Идризово


Вчера е приведен бизнисменот Сеад Кочан и однесен во затворот во „Идризово“.

Полициските „алфи“ го спровеле во затвор откако претходно судот го одбил и третото барање за одложување на затворската казна.

„Веднаш е постапено по наредба на судот и пренеесен е во затворот во Идризово“, информираат од МВР.

Бизнисменот Сеад Кочан беше осуден за тендерот за ископ на јаловина во РЕК Битола. Според обвинението формирал лажен конзорциум и неговата фирма „Трансмет“ и „Силекс Неметали СТ“ го добиле милионскиот тендерот.

Кочан првостепено беше осуден на шест години затвор, но Апелација му ја намали на 4 години и 8 месеци.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1