Американската влада официјално призна: Канабисот ги уништува станиците на ракот


Дилемата околу тоа дали ракот може да помогне околу лекувањето на ракот е конечно решена. Американската NCI, институт за истражуавње на ракот – агенција во рамките на владата на САД, на својата интернет страна, официјално признала дека канабисот ги убива станиците на туморот.marihuana_list_625_21072010

Студијата направена врз глувци, покажала дека марихуаната го ограничува развивањето на ракот, ги блокира станиците за развој на туморот и го стопира развојот на крвни станици, кои му се неопходни на туморот за да расте. Лабораториското испитување докажало дека канабисот не само што го спречува развојот на туморот, туку ги штити и нормалните станици.

Во студијата исто така е потврдено дека канабисот го намалува ризикот од рак на дебелото црево и може да се користи за третман од оваа болест. Марихуаната исто така позитивно помага и кај заболените од рак на дојка.

Благодетите од канабисот исто така имаат влијание и во комбинацијата со хемотерапија, на начин што лекувањето го прави ефикасно. Истовремено, го зголемува апетитот на пациентот и ги ублажува неговите болки.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1