Андов по забраната на книгата: Ова е апсурд и преседан


Основниот cyд Скопје-2 донесе решение за привремена мерка со кое забрани продажба и располагање на книгата на Стојан Андов со наслов “До атентатот и по него” во која тој имплицира вмешаност во aтeнтaтот на Глигоров на Фрчкоски (па и Црвенковски) поради повреда на личните права на тyжителот Љубомир Фрчкоски.

Стојан Андов за Фокус вели дека одлуката е апсурд.

-Ова е неверојатна работа, од новинарите слушнав дека книгата по наредба на судот е забранета за продажба. Ова прв пат се случува кај нас, апсурдно е. Кај нас се продаваат секакви книги, а мојата ја забрануваат. Не знам што друго да кажам освен дека е голем преседан и бесмислица, изјави Андов за „Фокус“.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1