Анита Ангеловска Бежоска избрана за гуверенер на НБРМ


Собранието на Република Македонија на 46. седница ја именуваше д-р Анита Ангеловска Бежоска за гувернер на Народната банка на Република Македонија (НБРМ). За неа гласаа 81 пратеник, воздржани и против немаше.

Ангеловска Бежоска е првата жена гувернер на НБРМ, а на оваа позиција доаѓа од вицепремиерското место во Банката.

Нејзин претходник беше Димитар Богов.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1