Асанж е болен Еквадор бара да биде однесен во болница


Еквадор го замоли Форин Офисот да обезбеди документ со кој ќе му се дозволи на Асанж да биде хоспитализиран, доколку тоа е потребно, а потоа да се врати во амбасадата без да биде уапсен.

Еквадор е загрижен за здравствената состојба на основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж и ги замоли властите во Велика Британија да му гарантираат безбедно префрлање од еквадорската амбасада во болница, изјави еквадорскиот заменик министер за надворешни работи Марко Албуха Мартинес.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1