Астрономите збунети: Откриле планета толку голема да не се ни сигурни дали е планета


Kappa And b е снимен објект кој е 13 пати поголем од Јупитер и се врти околу ѕвезда која је 2,5 пати поголема од нашрто сонце,popsci.com.

Меѓународниот тим астрономи ја открил со помош на телескопот Субару и засега ја сврстиле во категорија супер Јупитер. Егзопланетата е на околу 170 светлосни години од земјата. Се наоѓа во орбитата на ѕвездата Kappa Andromedа, стара околу 30 милиони години, нашето сонце пак е 5 милијарди години старо.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1