Авиокомпаниите ги менуваат правилата – минимум двајца во пилотската кабина секогаш


Норвешката нискотарифна авиокомпанија „Норвиџиан“, како и уште неколку други компании меѓу кои и Виргин аир, Авиокомпанијата Виз Ер, која остварува многу летови од и до двата македонски аеродрома, отсега ќе ја спроведуваат новата политика, која досега ја прифатија неколку компании, односно во пилотската кабина да не смее никогаш да има само едно лице,во своите процедури ќе воведе постојано присуство на две лица во пилотската кабина на авионите, информираат  откако се дозна дека несреќата на германскиот авион „Ербас“ во Франција била намерно предизвикана.

Според шефот на летовите на „Норвиџиан“ Томас Хестхамер, „кога единиот од луѓето во пилотската кабина ќе излезе, во неа секогаш ќе треба да останат уште две лица“.

pilot avion kokpit

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1