Австралија забранува дување свеќички – се ширеле бактерии


Во Австралија се очекува гласање на закон според кој дувањето роденденски свеќички ќе биде забрането.

birthday cake cartoon-2Причина за тоа се предложените здравствени мерки кои наведуваат дека со дувањето роденденски свеќички, се пренесуваат бактерии.

Според лекарите при дувањето на свеќите се исфрлаат голем број бактерии со голема брзина кои се опасни за сите вопросторијата.

А со оглед на фактот дека свеќички се дуваат на детски родендени голем бил бројот на деца кои се заразиле со одредени бактерии токму на вакви забави.

Австралиската министерка за здравство, Тања Плиберсек, предлага да се воведе употребата на индивидуални колачиња наместо цела торта. Славеникот би добил свое колаче со свеќа која ќе ја дува, па така нема да се шират бактерии на сите гости.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1