БЕСПЛАТНО ИН-ВИТРО И ЗА ВТОРО ДЕТЕ


Владата на последната седница донела одлука да се овозможи бесплатно ин-витро и за второ дете. За таа цел за наредната година ќе бидат обезбедени средства во висина од 1,5 милиони евра.

Doctor Katarzyna Koziol injects sperm directly into an egg during IVF procedure called Intracytoplasmic Sperm Injection at Novum clinic in Warsaw– Со министрите за финансии и за здравство долго време вршевме подготовки и пресметки затоа што се работи за прилично скапа интервенција.

Веќе наредната година ќе планираме во буџетот дополнителни 1,5 милион евра за оваа  активност, што заедно со ин-витрото за прво дете, за што годишно се издвојува еден милион евра, ќе биде вкупно 2,5 милиони евра за ин-витро за македонските граѓани, рече премиерот Никола Груевски.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1