Будва преплавена од македонски, црногорски, српски просјаци


На повеќе локации на улиците на Будва веќе неколку дена се појавуваат просјаци во средни години во инвалидски колички.

prosjakПросјаците дежураат пред маркетот “Мега промет”, кај зелениот пазар, а видени се и на повеќе места во туристичката населба Словенска плажа.

Според полицијата меѓу просјаците има и малолетни деца до пет годишна возраст.  Во Центарот за Безбедност во Будва идентификувани се повеќе лица од ромска популација од Црна Гора, Србија и Македонија кои организирано просат и против нив се поднесени кривични пријави.

Во рамки на акцијата за сузбивање на просјачењето малолетните деца се праќаат во Центарот за згрижување “Љубовиќ” во Подгорица истакнува полицијата во Будва.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1