Борисов: Знам колку прашањето за Косово е болно за Србите


Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави дека не и дозволил на шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева остро да реагира на изјавата на нејзиниот српски колега Ивица Дачиќ , бидејќи, како што истакна, „знае колку прашањето за Косово е болно за Србите“.

Борисов ова го изјави вчера на конгресот на владечката партија Герб во Софија, пренесоа бугарските медиуми.

Борисов оцени дека доколку Белград и Приштина не се договорат, нема да има натамошна перспектива за регионот.

Тој објаснува дека Бугарија „ќе им помогне на своите браќа Срби“ и конкретно, како пример, наведе дека следната година ќе се заврши изградбата на автопатот за Белград.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1