Павлопулос му даде мандат на Мицотакис да формира влада


Лидерот на Нова демократија, партијата победник на вчерашните избори, од Претседателот на Грција го доби мандатот за формирање влада.

– Претседателот на државата, господинот Прокопис Павлопулос по средбата со Претседателот на Парламентот, господинот Никос Вуцис и соопштувањето од негова страна на распоредот на силите на партиите во Парламентот врз основа на резултатите од изборите на 7 јули, телефонски разговараше со Претседателот на Нова демократија, господинот Кирјакос Мицотакис и му го додели мандатот за формирање влада според член 37, параграф 2 од Уставот, соопштуваат од кабинетот на Претседателот на Грција.

Кирјакос Мицотакис во 13 часот по локално време ќе положи свечена заклетва во претседателската палата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1