Бремена жена исклучена од апарати за одржување во живот


Несреќната жена паднала во бањата во 14. седмица од бременоста, и од тогаш не се разбудила. Судот по барање на нејзиниот сопруг Ерик, ја исклучил од апарати во 22. месец од бременоста.

bremena na aparatiИако не е позната причината, се верува дека имала засирена крв. Болницата без разлика на барањето на нејзините родители, одлучила Марлис да ја одржува во живот бидејќи сметале дека имаат правна должност да го чуваат нероденото дете.

Нејзиниот сопруг Ерик тврдел дека болницата ја крши желбата на Марлис, со оглед на тоа дека одржувањето во живот е против нејзините уверувања. Таа и самата работела во Итна помош, па била запознаена со материјата.

Нивниот адвокат успеал да докаже дека фетусот е “прилично абнормален”, поради недостатокот на кислород. Поради тоа, судијата Валас наредил Марлис да биде исклучена од апаратите.     

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1