Првите Европјани имале темна кожа и сини очи


Европјаните биле со темна кожи имале сини очи, покажале најновите истражувања во Шпанија, што биле објавени во часописот “Натуре”

article-2546421-1AF740EE00000578-852_634x165article-2546421-1AF7404A00000578-454_306x423Испитувањето на генетскиот материјал од забите и скелетот на човекот, Ла Брана 1, кој живеел пред 7.000 години, пронајден во пештера во Шпанија во 2006 година, ја открива невообичаената комбинација на темна кожа и сини очи.

Досега се претпоставувало дека светлата боја на кожата  еволуирала во раниот период во Европа, во текот на Горниот палеолит. Човекот кој живеел во старото камено време имал афрички гени, што се гледа од пигментацијата на кожата, а светлиот тен кај Европјаните е последица на промените во исхраната и земањето на витаминот Д.

Авторите на оваа студија дошле до сознанија дека Ла Брана не  доживеал генетска мутација, која дозволува луѓето полесно да го сварат млекото и скробот, туку со адаптација која се случила со појавувањето на земјоделството во неолитскиoт период.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1