Сте играле „Енгри Бирдс“ – Американците и Британците не шпионирале со оваа игра


Американската НСА и британската ГЦХК, научиле како да користат одредени апликации за „паметни телефони“, како популарните игри „Енгри Бирдс, која пренесува приватни информации за корисниците ширум интернет, се вели во документ на кој се повикува „Гардијан“

engri birdsПодатоците кои „истекуваат“ во комуникациските мрежи од новите генерации на „ајфон“ и „андроид“ варираат, и има најразлични модели.
Некои апликации, можат да делат најчувствителни податоци за корисниците, како сексуални ориентации, а една апликација дури испраќа одредени сексуални склоности.

Многу сопственици на паметни телефони, не се свесни дека се им е достапно на шпионските агенции.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1