Бури пустошат низ САД – торнадото кренало училиште, загинаа 20 дечиња (Видео/Фото)


Силното невреме кое вчера го погоди американскиот среден запад, и за чие време неколку торнада пустошеа низ Канзас, Оклахома и Ајова,  фотографиите од зафатените подрачја го обиколија светот.

Некои места се буквално срамнети со земја. Целиот град е срушен. А чудевиштето однесе и едно училиште во кое имало дечиња. Според CNN потврдено е дека најмалку 20 деца се меѓу загинатите 90 лицa, но ова не е се уште конечната бројка за жал. Досега 145 лица биле хоспитализирани.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1