Четири нови случаи на жолтица за еден ден


Четири нови случаи на заразени од жолтица во Скопје. Со ова бројот на заразени во главниот град се искачи на 98, од кои 19 се хоспитализирани на Инфективната клиника, пишува НетПрес.

zolticaНовозаразените се од различни општини – од Шуто Оризари, Чаир, Центар и Кисела Вода.

Две се деца, а двајца се возрасни на 31 и на 60 годишна возраст. Во еден случај се работи за пренос на заразата. Заболен брат ја заразил помалата сестра во Шуто Оризари.

Поради епидемијата на жолтица вчера училишната година стартуваше со засилени санитарно хигиенски мерки. Екипи од ЦЈЗ Скопје се постојано на терен и вршат едукација во училиштето како децата да се заштитат од ова заразно

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1