Чудни риби се насукале во Истра (Фото)


Неколку стотини живи и мртви риби, долги околу метар и половина се насукале на крајбрежјето на крајбрежјето Валелунга. Биолозите сметаат дека станува збор за риба меч која природно живее во длабочините но се дезорјентирале кога по вчерашниот земјотрес стасле во плитко.

ribe 2“На прв поглед од далеку помислив дека се работи за некакви алуминиумски плочки што некој сакал да ги фрли во морето, но кога се приближив, ми беше јасно дека тоа се риби.

Глетката беше чудна, стотици тенки риби долги околу еден метар пливаа во плиткото. Се обидувавме да ги вратиме во длабочините, но тие постојано се враќаа назад. Како сребрени водни змии, пливаа на површината од морето“, изјавил биолог кој се затекнал на местото.


ribe 3

ribe 1

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1