Дачиќ: Одлуката е историска, но Србија не е најзадоволна


Српскиот премиер Ивица Дачиќ денеска во Крушевац изјави дека одлуката на Европскиот совет да ги отпочне пристапните преговори е конечна, историска, но оти Србија со тоа не е најзадоволна.dacicСедницата на владите на сите 28 земји-членки ќе биде одржана најдоцна до јануари на барање на Германија.

– Не сме најзадоволни поради тоа што е во јануари, но во секој случај ова е историски ден, посочи Дачиќ,
Тој додаде дека одлуката не само што е конечна, туку и оти нема дополнителни услови.

– Денеска се отворени, нема дополнителни услови и нови состаноци на Европскиот совет, истакна Дачиќ.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1