Дали светот полудел? – звецкање со оружје, метереолошко лудило, медиски малверзации, страшни предзнаци


Кога би требало да го опишеме невремето во кое живееме во неколку реченици, би наиделе на стотина маки, затоа што не би знаеле од што да почнеме. Можеби би почнале од воено политичкиот хорор кој започна уште пред 13 години на тлото на сад, економски страв кој не остава гладни и боси. Климатските промени кои се дијаментрално спротивни на политиката на глобалното затоплување или на прво место би се нашло новата студена војна, меѓу сад и русија, која е се повеќе очигледна и ги дава знаците на првата битка на тлото на, заведената, а наскоро и силувана и распарчена украина.

Дали светот полудел?

biznisСигурни сме дека вакво прашање често ви паѓа на памет, а уште повеќе сме сигурни дека многумина од нашите читатели навистина веруваат во знаците на „светското лудило“ и дека трагите на „распаѓање“ и „труење“ се на секој чекор. Она што вам сигурно нема да ви се допадне е дека знаците на „се повеќе лудило“ биле видливи и во последните 100 години, но сите оние кои што за тоа збореле или расправале добивале епитети на лудак, ексцентрик, анархист, револуционер, а ги окарактеризирале и со анти-државни елементи, а по молскавичниот успон на интернет, ваквите лица особено се стигматизирани со кованица која се повеќе добива на предзнак на „заговорници на теорија на завери“. Човечкото суштество е уверено во „фактот“ дека светот полудел, обидувајќи се да ги разбере злочините, измамите, лагите, аномалиите, колапсите и другите негативни фактори, како во друштвото така и во природата, но тоа го работат на жителите, емпатичните суштества, кои за природата на патокрација (владини психопати) и понерологија (наука за настанувањето на злото кај луѓето) знаат многу малку, или воопшто не знаат.

Човечките суштества со развиена емпатија, но со малку знаење за она што навистина се случува, безрезевно веруваат во подобро утре, тие веруваат за вонземна помош, соочување. Сметаат дека со гласањето за „добар“ политичар ќе осигураат подобар живот за себе и своите најмили, тие постојано гледаат во „подобро утре“ и со нетрпение го очекуваат, иако тоа „подобро утре“ никако да дојде.

1-otete-djevojc48diceНормално емпатичното човечко суштество има чувство за сите оние кои имале „помалку среќа во животот“, за киднапираните девојчиња во Нигерија, кои (случај кој сега и официјално е признат) од страна на исламистичката терористичка организација боко харам која едноставно ги „собрала“ од школо за да ги продаде како сексуални робинки, кога не можела да ги искористи како свои сопружнички. Нормално човечкото суштество верува како светот ќе биде подобро место за живот ако донира дел од својата плата на „црвениот крст“, „црвената полумесечина“, „Уницеф“, „годвил“ или некоја друга организација кои воглавно од мали, беспомошни, болни и гладни деца, создава „храбри деца“, кои остануваат живи и покрај физичките, психичките мачења, силувања, проституирања.

Лов кој исчезнува во длабоките џебови

pari mito zemaНеодамна на друштвените мрежи почна да кружи веста за пари кои ги добиваат најважните луѓе во најсилните хуманитарни организации, кои се оправдувале дека нивните неверојатни високи плати се оправдани поради тоа што се директори на Уницеф и дека не се во можност да работат за „нормална“ плата, затоа што преведено со „зборовите на политичарите“, требало да го обезбедат достоинството на професијата. За жал платите нахуманитарците се навистина ненормални за да ни се „преврти и желудникот“ особено поради фактот што тие парите не ги делат со оние на кои што навистина им се потребни, туку ги користат за нималку алтруистички и хуманитарни цели:

еве неколку примери: „ceo“ црвен крст во САД – Гаил ј. Мкговен прима годишна плата од милион долари со различни дополнителни бонуси, како што се плаќањата на сите трошоци патувања и слично. „ceo unicef“ – Карл М. Стерн прима „хонорар“ за работата во својата организација во износ од пола милион долари. „ceo goodwilla“ – Џим Гибонс прима годишна компензација за „добротворна работа“ во оваа организација во износ од 700.000 долари.

1-doniranje

Примери од ваква хуманитарна работа има многу, а сиромаштијата и болестите секојдневно се шират како пандемија. Нашата народна поговорка вели „парите ги отвораат сите врати“, но, доколку ги земеме во обзир сите работи во низа од изненадувачката смрт на најголемите банкари на денешницата и нивните најблиски соработници, ни преостанува да се запрашаме, дали нивната смрт навистина е „случајна“ и „изненадувачка“ или некој се потрудил така да изгледа?

SamoubistvoАко мислите дека смртта на околу 20 банкари во последните неколку месеци е последна мистерија во светот на „банките“ тогаш мораме да ве разочараме, откако неодамна е откриено за барем две големи фаци од „wall street“ кои биле жртви на „сосема необични“ самоубиства и смртни незгоди, односно дека нивните огромни пари за животно осигурување биле исплатени на нивните банки, а не на нивните најмилии. Во книгата на Џејмс Риџардс „the death money“ се опишуваат настаните непосредно пред нападот на 11.09.2001 година и по исценираниот напад на кулите близначни „светскиот трговски центар“ во кои банките извлекоа прилично добра цифра на пари за животно осигурување на нивните работници, иако сосема нормално беше да се очекува да парите на мртвите банкари завршат кај нивните семејства. Каде што парите не успеваат, успева оружјето

Се подготвува фудбалско лудило во Бразил, маркетиншките експерти во следниот „мундијал“ ќе се обидат да ги прикријат смртните незгоди на слабо платените градежници на стадионите, а преку потребните инфраструктурни, инжинерите се се повеќе нервнозни затоа што им е јасно дека слабата енергетска мрежа на „земјата заљубена во фудбалот“ нема да може да ги поднесе џиновските потреби на фудбалските стадиони, и ќе се снаоѓаат на сите можни начини, дури и со локалните генератори и соларните панели.

brazil tepacka fudbalСо оглед на тоа што пари во Македонија нема освен на квизовите како што е „кај се крие милионот“ или останатите наградни игри (чии пари и онака не се во Македонија) нашата јавност нема поим дека следната рунда на „лебот и циркузот“ во Бразил ќе се одржува под будното око на „big brother“ со стотици cctv камери, и летечки дронови (беспилотни летала), а доколку локалната или туристичката маса народ создава проблеми, пендреците и огненото оружје ќе биде активирано од страна на тешко оклопните припадници и супер елитни полициски постројки кои под целосна воена подготовка, наликуваат на верзијата од робокап од ноќните кошмари.

Овие посебни полициски единици се основани во јануари 2014 година, а се смета дека по светското фудбалско првенство, ќе почнат да кршат коски и заби на популацијата која живее во сиромашните квартови и која стана толку „досадна“ со барањата за подобрување на условите за живеење што политичарите сега велат дека полицијата не била доволно строга односно дека со прскањето со спреј за очи врз незаштитените жени и деца друго и не можела ништо да направи. Пораката е јасна. Полициската држава чука и на вратата на земјата на самбата и тоа уште од времето кога во јужна америка владееле ликови како убијци, мачители пиночети.

ukraina22Во украина ништо ново, додека во сад и европа смислуваат начин како да ја казнат русија за мешање во нивните експанизионистички планови, каде светот униполарно е обликуван со ултимативно владеење на неколку лизардски полтронски психопати, кои го управуваат американскиот претседател, додека путин не само што секојдневно покажува кој ги држи сите енергетски карти во рацете, туку исто така ја покажува својата политичка интелегенција. Бројните воени иновации за кратко стануваат дел од вестите на интернет, но потоа значи дека таквите патенти не се многу успешни и јавно се прикажуваат како неуспешни обиди, додека во тајност се доработуваат и се испробуваат.

Еден од најдобрите документирани случаи е feel (free electron laser) кој за сега, е во експриментална фаза, употребувајќи го на воени бродови на сад, но планираат да го користат и на авионите, а во блиска иднина ласерското оружје треба да се претвори во рачно оружје за воената елита и полициските сили.

Како не штитат војската, мировните трупи и полицијата?

Да се присетиме на неодамнешните војни и распаѓањето на југославија, и на улогата на „мировната мисија“ на силите на он, нивното пијанство, бордел посетите, направени само за момците во сини шлемови, препродажбата на оружјето, и дрогата и другите срамни работи кои немаат никаква врска со одржувањето на мирот.

belgijski-un-vojnici-peku-dijete-iz-somalije-na-vatriКолку и како мировниците го одржуваат мирот, најдобро покажува случајот со двата белгиски војници во составот на он во операцијата „враќање на надежта“ во сомалија, која во 1993 година полека го печеа момчето од сомалија, на логорски оган. Откако сликата на клод баерт и курт коелус со живото печење излезе во јавност, овие „носители на надеж“ се правдале дека било во прашање игра за да го научат момчето повеќе да не краде.

На војниците им се судеше, но беа ослободени поради недостиг на докази, и покрај јасно видливата фотографија која покажувала повеќе од илјада зборови. Такви примери има многу. Во 2008 година, јавно излезе веста за мировниците и хуманитарците кои во областа на брегот на слоновата коска, во јужен судан и хаитите, систематски силувале деца, а некои случаи се до толку грозни што е тешко и да се прочитаат, а камо ли да се опишат. 1995 година, група канадски падобранци се осудени за мачење до смрт на неколку сомајлиски граѓани, додека тројца несреќници се убиени без никаква причина, всушност од забава, како мета за гагање.

Iraq+Rape+Slaying+-Escenic-tittel2003 миротворници од непал силувале деца во конго, шестмина војници се оудени за своите злочини. 2004 двајца мировници во бурунди беа обвинети за напад и силување на незаштитени жени и деца. 2005 бројни членови на мировните сили на он беа обвинети за силување и злоупотреба на територијата на судан. 2006 неколку членки на он беа осудени за силување и експлоатација на децата и младите во областа на хаити и либерија. 2007 он почнаа сами да ги испитуваат силувањата кои ги почнаа нивните миротворци на подрачјето на брегот на слоновата коска. 2004 година во јавноста излегоа информации за експертот на он кој беше во конго каде го смимаше силувањето на девојчињата. Со текот на годините, мировниците од мароко беа наречени „креатори на децата“ затоа што во групни силувања направија 82 деца воглавно на неполнолетни девојчиња и млади жени во конго. Дополнително е откриено е дека миротворниците и хуманитарците од уругвај, направиле, на истото подрачје 59 деца и тоа исклучиво на малолетни девојчиња кои биле систематски силувани, криејќи се во своите бараки, се до високите трудници, а некои биле пуштени од пеколот пред самото породување.

За сега постајат повеќе од 150 случаи со кои бил осуден пресоналот на он и мировниците поради снимања и препродавања на порнографскиот материјал со деца. Потсекретарот на он за мировни операции жан – мари гуехено преку британски тајмс се обидел да ја смири ситуацијата со јавно извинување. „факт е дека овие работи навистина се случија, и тоа е голема дамка за мировните сили. Тоа е всушност ужасно. Мораме да ги уапсиме и да ги осудиме таквите лица, за тие да платат за нивните злодела“.

vojnik-avganistan4Но, и покрај ваквите јавни изјави на он и понатаму бесплатно се делат кондоми на своите мировници, и без оглед на строгите одредби на он со кои на мировниците им се забранува секс со проститутки и лица помлади од 18 години, се чини дека оваа меѓународна организација единствено се грижи за тоа да на припадниците на мировните сили не се заразат од сида или од друга некоја сексуална пренослива болест, а нималку не се работи на одржување на основните човекови и детски права, кои всушност оваа организација ги донела на свет во бројните револуции. Со прегледањето на материјалот на интернет лесно може да се види дека со бројните „ослободувачки“ војни кои ги лансираа сад и нејзините сојузници, постои огромен број на материјал со кој треба да се позанимава судот во хаг, а за жал на жртвите на силување, убиствата, тортурите, и злоупотребата, елитните војници на најмоќните земји воглавно остануваат „мртво слово на хартија“ а за нивните проблеми се грижат само многу мал број на медиуми, и уште помал број на хуманитарци.

Правда и неправда правда има се помалку на овој свет, а оние кои нас би требало да не заштитат, оние кои се платени за тоа, стануваат голема закана за незаштитените луѓе. Лобачевски знае зошто ова се случува, нему му е јасно дека психопатите со време влегуваат во сите аспекти на општеството, и дека овие предатори во човечки облик се свртуваат против обичните луѓе на сите можни начини.

rudar turcijaКолку патокрацијата – владеењето на психопатите зема замав, најдобро покажува неодамнешниот случај во турција. По експлозијата на генераторот во турскиот рудник, по која настрадаа повеќе од 300 рудари, заглавени под стотиците тони земја. Народот на Турција наскоро свати дека таквата трагедија немаше да се случи доколку сигурносните услови во рудниците во оваа земја не беа спуштени на најниска гранка. Наскоро следуваа протести кои во никој случај не им се допаднаа на властите. На улицта се пуштени специјални сили на министерството за внатрешни работи кои набрзо почнаа со тепањето на демонстрантите. Во еден напад на невооружениот народ се вплеткаа и припадниците од обезбедувањето на турскиот премиер ердоган.

erdoganНа сликата се гледа неговиот личен чувар јусуф јеркела кој цели на еден непознат демонстрант, додека членовите на специјалната полиција го држат на нишан. Правдата се чини дека умира, почина заедно со мачењето и силувањето на жените во иран, етиопија, судан, средна и западна африка, а умре и со близначките во њујорк, со ocuppy движењето, умре и со исценираното maidan, и со повеќето заспани парламенти и лажни политичари. Ако ги погледнеме типичните плати на еу парламентарците ќе видиме дека тие заработуваат плати во висина од 7957 евра. Државјаните на Европа мораат да ги плаќаат платите на гломазниот паразитски апарат, а само во еу парламентот седат 754 членови, па оттука може да се каже дека станува збор за огромна сума на пари.

Не смееме да ги заборавиме и „малите суми“ кои парламентарците ги добиваат за патни трошоци, кои изнесуваат 4299 евра. Секој парламентарец за учествување на седниците добива дневна доза од неверојатни 304 евра. Може ли да заработите толку пари легално? Во прилог на кажаното пгоре, на политичката елита на европа од фондовите на ЕУ извлекуваат големи пари, за секоја странка од Хрватска која ќе успее да ги осигура своите претставници во еу парламентот, а се плаќаат 250.000 куни по глава. Максималниот износ која една странка од хрватска може да го осигура влезот на членовите во еу парламентот изнесува 1,5 милиони куни. Оние кои ќе го преминат изборниот праг во еу парламентот добиваат по 50.000 куни. Оние без пари стануваат евтина забава

Старите Римјани знаеле како строго да ја контролираат „рајата“, а тоа се разбира било преку „леб и игри“ кои во сегашноста се модифицирани преку демократските фестивали како што се „мундијалот“, „евровизија“ на која оваа година победи кончита вурст со брада, пејачот/уметник по кој полудеа сите хомофоби во светот.

koncita evrovizijaСе може да се издржи, сиромаштија, природни катастрофи, силување на деца,свештеници чии панталони и гаќи сами паѓаат, вадење срца на живи луѓе од србија, политички лаги, срамотна приватизација, отпуштања на работници без оправдување, наместени физички пресметки во текот на демонстрациите, зајакнување на неонацизмот, неоконзерватизмот, тепање малолетници, иселување, ограбени сиромашни семејства, банкарски измами, рушења на држави, уништување на алтрустични креативни идеи, енергетски стапици, но за една работа не може да им се прости. А тоа е победа на драга кралица со брада на еден безначаен музички фестивал.

На рајата тоа не и се допаѓа, дури што и сосема јасен знак е дека европа не смее да влезе или мора да излезе од ваквата сцена под итно . Тешко е да гледате како народот лесно се заведува, а тешко е да го прочитате неговиот разгорен гнев кон лгбт заедницата затоа што кончита победи на евровизија. Никој не се прашува зошто слушателите или гледачите кои гласале за неа/него е толку важна покрај сите овие други катастрофи кои се случуваат околу нас.

poplave-orasje-foto-reuters-1400500217-500321Кончита да речиси ги засени најлошите поплави кои што балканот некогаш ги видел, додека водата ги носи домовите, шталите, мостовите, патиштата, животните и луѓето, медиумите се занимаваат со тоа што кончита го крие под долната облека, и со право ли го носи уметничкото име „wurst“ кое на германски значи „колбасица“. Никој не е заинтересиран за она што само на територијата на сад е зголемен бројот на експлозии на возила, и никој не го интересира што на антартикот мразот се зголемил во април за една десетина, додека северниот пол за една година се зголемил за 60% иако медиумите кукаат за тоа како тој всушност исчезнува.

Никого не го интересира што калифорнија за еден месец имала рекордна суша и поплава одеднаш. Никого не го интересира за сите големи шумски пожари кои се претвараат во опасни огнени торнада. Никој не се занимава што големите езера сеуште се прекриени со лед, ниту пак што флорида имала зима со субполарни температури иако би требало да бидеме во екот на глобалното затоплување. Никого не го интересира што средната класа испарува, а храната станува се поскапа и поотровна. Ако мислите дека светот станува пекол, тогаш сте во право, а причината зошто е така не лежи во гневот на праведниот бог туку во незнаењето кое ви го осигураа психопатите на власт и нивните поддржувачки портали. Дали ќе го преживееме ова лудило зависи само од една работа, а тоа е знаењето, тоа е тоа кое не штити од чудење и неверувањето, како и од предаторите во човечки облик. За крај еве цитат од написот на дони милер „во ерата на интернет, незнаењето е избор!“.

Share Button
Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1