Денес и е роденден на македонската химна


HIMNA MAKEDONIJA

Токму на овој ден, далечната 1941, на прагот на новата 42, во виорот на ослободителната борба, за прв пат е испеана македонската химна.

Стружани горди на својот сограѓанин Владо Малески – авторот на македонската химна, во книгата на Сотир Опетчески „Вистината е во букетот цвеќе“,  се расветлуваат многу непознати околности и сокриени факти за песната

Пред спомен-куќата на Сотир Шута, првпат била испеана македонската химна „Денес над Македонија“.

Химната е прв пат јавно изведена во куќата на семеството Шута, сред струшката чаршија, во присуство на 28 учесници во НОБ.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1