Денес во Македонија пеколно топло време


Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец.toplo-vreme5500

Утринската температура ќе се движи од 12 до 20, а дневната од 31 до 38 степени.

Во Скопје слично време, сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб североисточен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 19, а дневната ќе се искачи до 36 степени.

Во охридско-преспанскиот регион времето ќе биде сончево и потопло со мала до умерена облачност. Во попладневните часови можно е да има изолирана појава на краткотраен дожд. Ќе дува слаб ветер од североисточен правец. Температурата ќе достигне до 32 степени.

Во дојранскиот регион сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од источен правец. Температурата ќе достигне до 38 степени.

Во петок времето ќе биде сончево и топло, во попладневните часови со изолирана појава на краткотраен дожд и грмежи.

За време на викендот и во понеделник времето се очекува да биде нестабилно на повеќе места, со интензивен пороен дожд, електрични празнења и засилен ветер.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1