Денеска Балаклија, ден кога болните одат на лековити извори


По традиција првиот четврток и петок по Велигден во манастирскиот комплекс „Свети Димитрија“, која се наоѓа на неколку километри од Велес, православните христијани вечерва и утре го празнуваат празникот Источен Петок-Балаклија, посветен на Пресвета Богородица.Balaklija
Овој ден се прославува како слава на градот Велес, при што центарот на празнувањето е манастирскиот комплекс „Св. Димитрија“ и околните цркви „Св. Петка“ и „Св. Никола“. И оваа година, како и сите години наназад, велешани масовно ги посетуваат овие три христијански храмови и според христијанските обичаи палат свеќи за здравје.
По повод утрешниот празник Источен петок Балаклија вечерва во манастирот „Свети Димитрија“, митрополитот Повардарски Агатангел во сослужение со свештеници од Повардарската Епархија одржа Вечерна богослужба.
Утре изутрина во истиот манастир „Свети Димитрија“ митрополитот Повардарски Агатангел  ќе одржи и Света Златоустова Литургија.
Манастирот Свети Димитрија има интересна историја, бидејќи пет века бил затрупан под земја, за да биде сочуван од османлиите. Во 1820 година откако на сон му се јавил на еден воденичар Петар Здравев повторно е откопан и ја догледува светлината на денот. Велешани со години наназад ја чуваат оваа традиција и масовно по Велигден на манастирската слава го посетуваат манастирот и околните цркви.
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1