Денеска е католички Бадник


Денеска е католички Бадник. Припадниците на римокатоличката и христијанските цркви кои времето го сметаат по Грегоријанскиот календар вечерва го слават Бадник.

Верниците, традиционално, постите ги завршуваат со појавата на првата вечерна ѕвезда на небото, а потоа во храмовите во целиот свет започнува свечената рождествова литургија.

За време на неа верниците се потсетуваат на старозаветните пророштва и настани поврзани со раѓањето на Исус Христос.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1