Денеска е Цветници


Овој празник е подвижен празник. Зависи од тоа во кој ден ќе падне Велигден.

Се слави секогаш во неделата пред Велигден, затоа што тоа е денот кога го доживуваме Христовото славно влегување во Ерусалим, градот во кој по неколку дена Христос ќе биде погубен.

Кога Христос влегуваше во Ерусалим, луѓето го пречекуваа со извици, постилајќи ги облеките пред неговите нозе и засипувајќи го патот со маслинови гранчиња пречекувајќи го како цар на мирот небесен.

Во таа смисла и празникот е наречен Цветници.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1