Детали новите земјотреси во Охрид и околината


Вечерва во Охрид и околината се почуствуван три нови земјотреси. Земјотресот со магнитуда од 3,5 степени според Рихтеровата скала беше почуствуван во 20 часот и 28 минути, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.
Според досегашните податоци, земјотресот бил почувствуван во Охрид и околината со интензитет од пет степени според Европската Макросеизмичка Скала.

Претходно земјотрес со јачина од 3,9 според Рихтер беше регистриран и во 20:03 часот. И овој земјотрес бил почувствуван во Охрид и околината со интензитет од пет-шест степени според Европската макросеизмичка скала.

Во 18:14 часот бил регистриран уште еден земјотрес со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала. Потресот бил почувствуван во Охрид и околината со интензитет од пет степени според Европската макросеизмичка скала.

Епицентарот на трите земјотреси бил во охридското подрачје.

Најсилниот земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала се случи во 13:18 часот и предизвика вознемиреност кај граѓаните, а пријавени се и оштетувања на објекти. По овој земјотрес во текот на денот имаше уште десетина земјотреси со магнитуда поголема од 2,5 степени според Рихтеровата скала.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1