Девојче каменувано до смрт за отворен профил на Фејсбук


Девојче од Сирија било каменувано до смрт како казна зашто отворило профил на Фејсбук, пренесуваат светските медиуми

kamenuvanjeФатум Ал Јасем е осудена на смрт на шеријатскиот суд во сирискиот град Ал Рекаи, затоа што според пресудата да се има Фејсбук профил е неморално однесување

Девоjчето било приведено од вооружени лица од групата ИСИС, кои се поекстремни во делувањето од Ал Каеда.

Судот под надзор на ИСИС донел пресуда дека членовите на социјалните мрежи заслужуваат иста казна како и прељубниците.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1