Дезодоранс кој може да се јаде – Мммм…Вкусно!


Точно така сега имаме дезодоранс кој може да се јаде – Deo Perfume Candy.

Според компанијата јадејќи го нивниот десерт, кој всушност содржи масло од рози и антиоксидант наречен гераниол – гуарантис кој дава чувство на свежина преку порите во текот на шест часа. Генијално? Апсолутно. Здраво? Дефинитивно не!

Она што производителот не успеал да го забележи е тоа дека овој десерт без шеќер е засладен со натриум ацесулфам, засладувач за кој се смета дека го зголемува ризикот од рак на уринарниот систем.

Ова е уште еден засладувач кој многу наликува на аспартамот и за кој е докажано дека води кон метаболичен дисбаланс на инсулинот и предизвикува воспалителни реакции. Сето тоа го зголемува ризикот за дијабет, гојазност, оштетување на забите, па дури и рак. Дури и употребата на „вистинскиот шеќер“ (кој може но и не мора да претставува генетски модифицирано семе од шеќерна репка) би била неоправдана за овој производ бидејќи во овој случај производот би бил штетен за лугето кои имаат проблеми со шеќерот во крвта.

Сепак се уште постојат поздрави можности да мирисаме и да се чувствуваме добро од тоа да го дозираме организмот со десерт кој мириса на рози на секои шест часа.

Share Button

Tags: , ,

Александар Петрески

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1