Archive by Author

Американците ќе пуштат „GMO“ комарци во природата?

Американската Агенција за храна и лекови треба да одлучи дали ќе дозволи пуштање на генетски модифицирани комарци на Флорида со цел да стави крај на ширењето на вирусите кои ги пренесуваат овие инсекти. Британските истражувачи развиле комарци со синтетичка „DNK“ кои ќе бидат смртоносни за ларвите на обичните комарци. Тие планираат да пуштат „GMO“ мажјаци […]

______________________________________________________________________________________________________

Јадете банани за да бидете среќни!

Дали сте знаеле дека бананите го поттикнуваат лачењето на хормонот на среќата „серотонин“. Токму серотонинот е познат по тоа што може да не опушти, да ни го подобри расположението и да ни помогне да се чувствуваме среќни. Всушност бананите содржат триптофан, аминокиселина која телото ја претвора во серотонин. Среќата е неизоставен фактор кој влијае врз […]

______________________________________________________________________________________________________

Бели дрообови од пушач користени при трансплантација ги зголемиле шансите за преживување!

Речиси половина од употребените бели дробови при трансплантација припаѓале на лица кои спаѓаат во категоријата тешки пушачи, а секои петти бели дробови доаѓале од донор кој пушел по најмалку 20 цигари дневно во последните две децении од животот. Спротивно на општо прифатеното верување дека пушењето убива и го уништува ткивото на белите дробови, научниците се […]

______________________________________________________________________________________________________

Генијалецот кој го открил методот за лечење рак, замолчен од медицинската мафија

Што доколку некој измислил уред кој ги уништува патогените, бактерии, вируси без токсични нуспојави? Што ако тој ист уред може да ги уништи канцерогените клетки со промена на неговата околина или со електронски и ултразвични зраци. Ваквиот метод бил откриен многу одамна. Истражувачот кој го направил и усовршил овој уред го носи името Ројал Рајмонд […]

______________________________________________________________________________________________________

Знаете ли колку фетуси сте изеле до сега? Се користат во сокови, чоколади, лекови …

Ткива од абортирани фетуси има во газираните сокови, чоколадите, одредени врсти кафе, концентрат супи а се користат и во лекови и вакцини.  Сеномикс од Сан Диего, Калифорнија е биотехнолошка индустрија кој е специјализирана за развој на вметнати ароми во храната и истата е на удар поради наводно користење на човечки клетки од абортирани фетуси со […]

______________________________________________________________________________________________________

Родители внимавајте – опасни хемикалии во детскиот ранец!

Како предупредување за родителите, време е да погледнете што носи вашето дете во училишното ранче.  Најновите истражувања покажале дека хемикалии наречени фталати се наоѓаат во многу пластични предмети кои се популарни меѓу децата што се подготвуваат за во училиште. За време на истражувањата биле тестирани одредени продукти, ранчиња и било докажано дека дури 75 проценти […]

______________________________________________________________________________________________________

Шокантно: Вакцинираните деца имаат 5 пати повеќе болести од невакцинираните

Последното големо истражување ги потврдува сознанијата на другите независни истражувања кои го споредувале здравјето кај вакцинираните и невакцинираните деца. Всушност сите тие студии покажале дека вакцинираните деца имаат 2 до 5 пати повеќе детски болести и алергии од невакцинираните деца. Ова големо истражување го започнал Андреа Бачмаир и ова истражување се уште е во тек. […]

______________________________________________________________________________________________________

Флуорот во водата предизвикува нервни пореметувања, влијае на плодот.. – се складира во телото

Големо истражување на научниците од Харвард довело до резултати кои покажуваат дека „можно е изложеноста на флуор да влијае врз невролошкиот развој кај децата“.Истражувањето било објавено на 20 јули во Environmental Health Perspectives и во зборникот US National institute of Environmental Health Sciences. Флуорот се додава во водата во САД со цел да се намали […]

______________________________________________________________________________________________________

Што знаете за пивото? – Митови и заблуди

 Златната течност е појалок кој има најголем број обожаватели кои ги раскажуваат најлудите приказни за својот миленик. Тие отсликуваат различни дилеми поврзани со составот, предрасуди и стереотипи кај народот, борбата меѓу конкуренцијата но заедничка им е фанатичната љубов кон „Течниот леб“. И тоа не е без причина. На здравје! Мит: Темното пиво содржи повеќе алкохол […]

______________________________________________________________________________________________________

Гојазноста зема повеќе жртви од неухранетоста

Гојазноста усмртува повеќе луѓе од неухранетоста, покажало едно истражување за здравствената состојба во светот спроведено во 187 земји и објавено во британското списание за здравје „Лансет“.

______________________________________________________________________________________________________

OВПМБ се заканува: Дачиќ, спремни сме повторно да земеме оружје и да ги браниме спомениците (Фото)

Поранешните припадници на расформираната ОВПМБ му се заканиле на премиерот Дачиќ со вооружен судир доколку Владата на Србија реши да го сруши споменикот во Прешево.

______________________________________________________________________________________________________

Гените одредуваат колкава ќе ни биде толеранцијата на болка

Луѓето со поголема толеранција на болка може да им се заблагодарат на своите гени. Ова е заклучокот од студија направена на Кралскиот Колеџ во Лондон.

______________________________________________________________________________________________________

Како авион: Кинески супербрз воз поминува 2.300 километри за само 8 часа – Видео

Во Народна Република Кина денеска, на роденденот на починатиот лидер Мао Цетунг, пуштена е во сообраќај најдолгата линија на супербрз воз во светот, која ќе ги поврзува Пекинг и Гуангџу на југот од земјата.

______________________________________________________________________________________________________

Ги намамил пожарникарите и почнал да пука: „Убивањето е она што јас најдобро можам да направам“

„Морам да видам уште колку квартови можам да запалам и да го направам она што најдобро го знам – да убивам луѓе“, напишал убиецот на Њујоршките пожарникари во порака пред да крене во својот убиствен поход.

______________________________________________________________________________________________________

Уапсена десетчлена група шверцери на дрога, оружје и експлозив

Десетчлена криминална група на чело со Стеван Богданич (47) синоќа беше уапсена, по налог на обвинителството за организиран криминал. Истите се осомничени за трговија со оружје, експлозивни направи и дрога.

______________________________________________________________________________________________________

ЗНМ најави кривични за вчерашната репресија врз новинарите во Собранието

Собраниската прес служба на вчерашните снимки на кои се гледа како собраниското обезбедување со сила ги изнесува новинарите видела дека немало никаква употреба на сила и дека новинарите биле замолени да излезат.

______________________________________________________________________________________________________

Русинките што работат во Иран добиваат пари за да носат фереџе

Властите во Иран им плаќаат паричен надомест на Русинките кои работат како техничари во единствената нуклеарна централа во земјата да носат фереџе и традиционална исламска носија, изјавил еден ирански пратеник за новинската агенција ИСНА.

______________________________________________________________________________________________________

Писмена реакција на Иванов

Со писмена реакција се огласи и претседателот на државава Иванов за вчерашните случувања во собранието.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1