Archive by Author

Разбојник во Арачиново, се исплашил од 80 годишна баба и избегал без плен

Вчера околу 03 часот во скопско Арачиново 80 годишна старица успеала да се спаси од разбојник кој во нејзината куќа се обидел да изврши грабеж.

______________________________________________________________________________________________________

Провалник се заглавил во ролетната од прозорот додека се обидувал да избега

Крадецот Томас Молина (38) провалил во еден колеџ во Албукерк во потрага по компјутери кои биле цел на неговиот грабеж.

______________________________________________________________________________________________________

Италија со Кредитен рејтинг „Нула“

Остар пораст на трошоците на задолжување на финансиските пазари предвидува агенцијата “Мудис“ која го намали кредитниот рејтинг на Италија од А“ на Баа2, две нивоа над статусот “безвредно“.

______________________________________________________________________________________________________

Ја ископале бабата од гроб и ја однеле во непознат правец

Посмртните останки на жената која починала во средината на април на 79 години од својот живот биле откопани од врњачките гробишта ноќта, понеделник према вторник и биле однесени во непознат правец.

______________________________________________________________________________________________________

Македонците не ги користат парите од ИПАРД

Македонските земјоделци со разочарувачки резултати за користење на ИПАРД фондовите. Правилата и процедурите се најголемата пречка за поголема искористеност на европските фондови за инвестиции во земјоделството.

______________________________________________________________________________________________________

Златото достигнува рекордни цени

Во наредните 12 месеци може да достигне цена од дури 2000 долари. Моменталната цена изнесува 1590 долари за унца.

______________________________________________________________________________________________________

Франција: Се породила пред матичарот кој ја венчавал

Една Французинка се породила во дворот на градската општина во која само неколку минути претходно го кажала судбоносното ДА.

______________________________________________________________________________________________________

,,Пцуењето,, го зголемува стресот, но ја намалува болката

,,пцуењето,, е облик на агресија, посебно ако не е дел од секојдневниот речник па се вклучуваат инстинкти наменети за опасни ситуации поради што се зголемува и толеранцијата на болка.

______________________________________________________________________________________________________

Дополнителна квота транспортни дозволи за камионџиите во земјава

обезбедени се дополнителни 300 универзални транспортни дозволи за возила со Еуро 3 и 100 транспортни дозволи за возила со Еуро 5 за Австрија.

______________________________________________________________________________________________________

Владата ќе ги стимулира компаниите со нови 10.7 милиони евра

Средствата ќе бидат со рокот на отплата до пет години и грејс период од една година доколку станува збор за основни средства и 18 месеци рок на отплата и три месеци грејс период за кредити за обртни средства.

______________________________________________________________________________________________________

Со воз до Солун и назад за 20 евра

Од сабота нова сезонска линија на Македонски железници на релација Скопје – Солун – Скопје. Сезонскиот воз ќе сообраќа до 30 септември.

______________________________________________________________________________________________________

Нова армија невработени во еврозоната

Нови 4,5 милиони невработени во еврозоната за четири години доколку не престанат мерките за штедење, предупреди Меѓународната организација на трудот (ILO).

______________________________________________________________________________________________________

Лавина затрупа две групи алпинисти на Мон Блан

Во лавина на Мон Блан загинаа најмалку шест алпинисти, додека најмалку уште шест се повредени.

______________________________________________________________________________________________________

Во пресрет на ,,Пиво Фест,, – Митови за пивото

Во пресрет на овогодинешниот Пивофест 2012 кој се одржува во Прилеп, малку се позанимававме со митовите и заблудите поврзани со пивото. Златната течност е појалок кој има најголем број обожаватели кои ги раскажуваат најлудите приказни за својот миленик.

______________________________________________________________________________________________________

Стан во Скопје и државно признание да му се даде на Мекејлеб – бара ТМРО

Македонската влада да донесе одлука за оддавање посебно признание за државни заслуги и стан, на натурализираниот македонски кошаркар Лестер Бо Мекејлеб побара претседателот на ТМРО, Ванчо Шехтански.

______________________________________________________________________________________________________

За сите гребатори – Подлижувајте со стил

  Иако не е лесно тоа да се признае, вистина е дека понекогаш на работното место многу подобро поминуваат оние кои умеат да се „подлижуваат“. Секако нашиот совет е работа, работа и само работа но работа која навистина има некаква конкретна цел, секогаш се исплати.

______________________________________________________________________________________________________

Соларната активност на високо ниво

Сонцето во моментов е во интензивен еруптивен период, масивни и силни исфрлања на коронална маса која може да предизвика последици на земјата доколку нашата планета им се најде на патот. Засега нема знаци дека овој период на сонцето ке престане.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1