Џиновскиот облак ја покри Европа – Македонија во центрот на облакот (ФОТО)


НАСА објави фотографија од Европа, сликана од вселената, на која се гледа огромен дождовен облак кој го прекрил речиси цел континент.

Во центарот на облакот се наоѓаат Македонија, Србија и Босна и Херцеговина, а најзагрозени се источните делови.Облакот дожд ја прекрива речиси цела Европа, без Шпанија и Португалија, а според снимката, најгуст е над Белград и Србија.

Времето во Македонија овие денови е претежно врнежливо, а се очекува така да продолжи и во следните неколку дена. Веќе е средина на мај и сите го очекуваме топлото сонце, но изгледа уште малку ќе мора да се стрпиме.

oblak nasa

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1