Џон Ленон и Тито се допишувале – еве што му пишал Ленон на Тито (Фото)


Познатиот Џон Ленон и неговата сопруга Јоко Оно во 1969-та година му напишале писмо на Јосип Броз Тито.

lenon-oko-i-broz-260x110Во писмото биле испратени и два желади. Идејата на легендарниот пар била сите светски лидери кои влијаат во мирот во светот, во своите градини да насадат даб и да сфатат дека планетата е најважна.

„Драг господине, во овој пакет ви испраќаме два желади со надеж дека ќе ги засадите во вашата градина, поради мирот во светот“, пишува во писмото кои го испратиле Ленон и Јоко Оно.

lenon-oko-i-broz-1

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1