„До балчак“ во трка за Оскар од неанглиско говорно подрачје


Македонскиот игран филм „До балчак“ на режисерот Столе Попов ќе ја претставува Македонија во трката за највисоката награда за филм Оскар од неанглиско подрачје.do balcak

Одлуката со мнозинство гласови  ја донесе комисија во состав Роберт Насков, продуцент воедно и претседател на комисијата, Вардан Тозија-режисер, Горан Игњатовски-артист, Иван Бартлинг-сценограф и Димитар Попов-кинематографер.

Како што е познато, македонскиот игран филм „До балчак“ неодамна имаше светска премиера што се одржа на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ во Битола што е во тек, а завршува утревечер.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1