Домаќинки спас – Сутлијаш кој не треба да се меша (Рецепт )


Овој рецепт е за Сутлијаш кој не треба да се меша и нема да мора да стоите над тенџерото и да се горите кога ќе почне да прска оризот варејќи се. Еве колку е едноставно

recept -823Една чаша од 300 грама ориз,

2 кесички ванилин шеќер,

12 лажицишеќер,

1 литар млеко,

500 милилитри вода и

100 милилитри зејтин

Состојките се ставаат во тенџере заедно и се ставаат на тивок оган ( на 1) да зоврие,откако ќе зоврие се вари уште 40 минути во покриен сад на тивок оган ( на 1).

Откако ќе се свари сутлијашот се става во мали садови и се украсува по желба со цимет или какао.  Исто така по желба во смесат пред да се вари може да се стави и изрендана кора од 1 лимон.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1