ДОНАЛД ТРАМП И СЕ ИЗВИНИ НА СРБИЈА ПОРАДИ БОМБАРДИРАЊЕТО – Тоа беше грешка, Србите се добри луѓе


Кандидатот за претседател на САД Доналд Трамп јавно во интервју за еден Неделник им се извини на граѓаните на Србија поради бомбардирањето во 1999 година.donald-tramp-bombardovanje-srbije-1999-735x400

Морам пред се да ви кажам дека бомбардирањето на Србите, кои беа наши сојузници во двете светски војни беше голема грешка. Србите се многу добри луѓе. За жал администрацијата на Клинтон им нанесе многу зло, но и на целиот Балкан, од кој направи хаос. И претходно се извинував на Србите поради американската, а особено Клинтоновата, политика кон нив.

„Мораме да ја засилиме нашата врска со владата во Белград. Кога ќе го превземам управувањето со земјата, целиот курс на американската надворешна политика ќе биде подобар од што е сега“, изјави Трамп.

Тој се осврна и на својата претседателска кампања, истакнувајќи дека нема во план да го успори темпото.

„Мојата кампања е подобра од било која на репибликанските кандидати. Добив повеќе гласови за републиканската номинација од сите во историјата. И Демократската и Републиканската партија мораат да сватат дека не е лесно да се покрене се, но уште потешко е да се запре. А јас не планирам да забавам“, заклучи Трамп.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1