Донесена пресуда: Смртна казна за бомбашот од Бостон


Поради подметнување бомба на целта на бостонскиот маратон во 2013 година кога загинаа тројца, а 250 лица беа ранети, Џохар Царнајев денеска е осуден на смрт со одлука на поротата на Судот во САД.bombas

21-годишниот Џохар Царнаев е осуден на смртна казна за неговата улога во нападот за време на Бостонскиот маратон во 2013-та година. Тој беше прогласен за виновен по сите триесет обвиненија, а дури седум од нив, предвидуваа можност за осуда на смрт.

По оваа пресуда може да се очекува долгогодишна жалбена постапка, но тешко е да се очекува дека тој ќе ја избегне смрттната казна.

Пресудата ќе биде извршена со смртоносната инјекција.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1