Дожд и постудено до петок – на Велигден разведрување


Студениот бран од северо – запад, во земјава донесе ниски температури некарактеристични за пролетта, но и врнежи од дожд, кои според најавите на метеоролозите ќе достигнат до 30 литри на метар квадратен.

57201322559_dozd 1[1] bitolaДождот придружуван со ветер и грмотевици, како што велат синоптичарите, ќе врне до петок. Но не само тоа – од денеска па во следните неколку дена на планините ќе осамне и значителна снежна покривка.

Поголемо разведрување синоптичарите најавуваат од понеделник – за кога велат, конечно ќе настапат пролетни, повисоки температури.
Постуденото време во април, околу велигденските празници, според метеоролозите не е исклучок годинава – паметат слично време и изминативе години, но и случаи кога во Скопје провејувал снег токму на Велигден.
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1