Драгослав донирал бубрег за да се спаси 14 год Верица, а нејзиниот татко го заклал од љубомора


Драгослав Тешиќ и ’даде на Верица Бурмазовиќ (14) бубрег во 2006 година и на тој начин и го спаси животот. Една година подоцна, таткото на девојчето Миленко се карал со Драгослав и го заклал на 15 октомври 2007 година!

Овој октомври ја одбележува 12-годишнината од едно од најбизарните злосторства во Србија, кој сè уште ги шокира сите ! На 15 октомври 2007 година, Миленко Бурмазовиќ (48) во селото Бредак кај Лозница го заклал Драгослав Тешиќ (58), кој порано и дал бубрег на ќерката на Миленко, Верица (14), со што и го спаси животот.

Мотивот за ова брутално злосторство, како што се шпекулира со години, било сомневање на Миленко дека Драгослав „имал врска со неговата сопруга Милица“, но вистинската причина сè уште не е позната.

Сите селани само одмавнуваат со глава за трагичниот настан и денес. Во дворот на домот на покојниот Драгослав, неговата вдовица Лепосава (68) раскажува со болна воздишка за сите детали за трагедијата што се случила пред нејзината порта.

,,Се започна кога Драгослав се сретна со Миленко, кој е од блиското Големо Село, во таверна во Лозница. Потоа му се пожалил дека една од неговите шест ќерки, Верица, која имала четиринаесет години, ќе умре затоа што нејзините бубрези откажуваат и тој не знае што да прави бидејќи не одговарале ниту неговите, ниту бубрезите на сопругата. Мојот сопруг, кој беше добар и наивен, веднаш рече: „Ако нема кој да даде, јас ќе го сторам тоа“. Кога се врати дома, и синот и ќерката и јас се обидувавме да го убедиме да не го прави тоа. Не дека не сме хумани, туку затоа што бубрезите се чуваат за недај боже за едно од своите деца. Сепак, тој беше непоколеблив и постојано повторуваше „што е животот ако не можете да помогнете“. Така, на крајот на март 2006 година, Драгослав и дал бубрегот на Верица и и овозможи да живее. Тој додаде дека по таа операција, Миленко и Драгослав започнале да се дружат, а Миленко дури го нарекол „брат“. Сè беше добро до таа проклета сабота, 13 октомври, кога Миленко дојде да нè посети со својата сопруга Милица.Тој започнал да ја навредува од чист мир, викајќи дека е курва и да ја клоца. Мој Драгослав скокна и му рече дека не може да го прави тоа во неговата куќа. Милица побегна и мојот сопруг се јави во полиција, која дошла и го уапсила. Додека бил во притвор, роднина дошол кај неговата сопруга и ја одвел во Белград во Безбедната куќа – вели Лепосава, додавајќи дека приведувањето траело само неколку часа затоа што Миленко бил поранешен полицаец.

По ослободувањето од притвор на 15 октомври, според Лепосава, Миленко се вратил дома и не ја нашол сопругата. Не знаејќи дека е во Белград, мислел дека отишла во Драгослав.

,,Беше понеделник наутро кога дојде кај нас. Драгослав бил во продавницата, и тој останал да го чека. Тој ме замоли да му направам кафе. Кога го видов сопругот надвор од прозорецот, јас само реков: „Иде Драгослав“, и Миленко излезе веднаш. најпрво го прободел во ногата, а потоа му го исекол вратот и го заклал. А потоа запали цигара без трошка каење! “, се сеќава Лепосава низ солзи.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1