ДУИ најавија дека ќе повлечат од кампот во Бутел


Веста за повлекување од протесниот камп ја кажа градоначаникот Изет Меџити, од почит поради верскиот празник Задушница.protest butel

Изјави дека не би сакале да поттикнуваат какви било меѓутенички тензии, бидејќи во текот на утрешниот ден многу македонски граѓан одат на гробиштата во Бутел.

Проблемот, рече Меџити, ќе се решава во духот на Рамковниот договор и Бадентеровото правило и дека со меѓунродните институции и со другите надлежни ќе се разговара за да се надмине овој проблем.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1