Два земјотреси го “стресоа“ Делчево


zemjotresЗемјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала-1998 денеска во 6 часот и 5 минути го погоди делчевското епицентрално подрачје.

Апаратите на Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, со својата телеметриска мрежа на сеизмолошки станици во Охрид, Битола, Крушево, Штип и Валандово, и синоќа во 23 часот и 44 минути регистрирале земјотрес што го погодил делчевското епицентрално подрачје.

Овој земјотрес бил со интензитет од четири степени според Европската макросеизмичка скала-1998.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1