Екс прва дама на Хондурас осудена на 58 години затвор


Поранешната прва дама на Хондурас, Роса Елена Бонила (52) беше прогласена за виновна за злоупотреба на 779 илјади американски долари од меѓународни донации и јавни средства во текот четири години, за време на мандатот на нејзиниот сопруг Порфирио Лобо.

Обвинителството изјави дека таа ги искористила парите за да купи накит и да плати за медицински прегледи и школарина за нејзините деца.

Нејзиниот адвокат рече дека Бонила е невина и ќе поднесе жалба.

Бонила беше уапсена во февруари 2018 година по истрагата за исчезнување на парите од јавните средства, вклучително и буџет дизајниран да обезбеди чевли за сиромашните деца на Хондурас.

Врховниот суд на Хондурас одлучи Бонила да врати 10 проценти од присвоените средства.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1