ЕКСКЛУЗИВНО: Македонските полицајци уништиле автомобил-бомба во Дивата населба во Куманово


Во текот на вчерашната анти-терористичка операција во “Дива Населба” во Куманово, македонските полицајци откриле и уништиле еден автомобил-бомба, полн со разорен експлозив, потврдуваат извори од безбедносните служби.
Screenshot_155

Ова ги потврдува оперативните сознанија на безбедносните служби дека дел од планот на терористичката група било и изведување на терористички акции со цел да се предизвикаат што повеќе човечки жртви и паника кај населението, како дел од планот за дестабилизација на државата.

Имајќи во предвид дека во текот на вчерашниот ден беше планирано да се одржи фудбалскиот натпревар Шкендија-Вардар, а за денес беше планирано оддржување на Скопскиот маратон, како и фактот дека недела во Куманово важи за пазарен ден, повеќе од оправдано е дејствот на безбедносните сили за разбивање на терористичката група.

Нетпрес.мк

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1