Експлозија на Сонцето – доаѓа геомангнетна бура на Земјата (Видео)


Во огромна група на пеги кои се означени како АП 1944, соларниот сателит на НАСА, снимил експлозија на Сонцето.

sunce_620x0Во прашање е најголемата група сончеви пеги која ја прикажува оваа огромна соларна експлозија.

Според НАСА, оваа група на пеги кои моментално се наоѓаат во средината на Сонцето, се обележани како едни од најголемите во последните 10 години.

Оваа соларна експлозија според научниците ќе доведе до геомагнетна бура во магнетното поле на Земјата кога бранот соларна плазма ќе дојде до земјата во наредните неколку денови

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1