Експлозија во центарот на Париз: Гори „Радио Франс“


Во центарт на Париз, во просториите на „Радио Франс” одекнала експлозија. Црн чад излегува од работната зграда во која се наоѓаат канцлариите на овј медиум. radio-france-fire-story-top-564x272

Пожар денеска избил на седмиот кат во познатата „Куќа на радиото”, големата зграда во Париз во која се сместени неколку медиуми. Пожарникарите рекле дека пожарот избил на седмиот кат кој се реновира и дека вработените се брзо евакуирани од зградата од која излегувал густ, црн чад.

Две радио станици „Франс инфо” и „Франс Интер”, ја прекинле програмата поради пожарот. Засега нема извештаи дали некој е повредени, наведува извор од полицијата. Шефот на противпожарната служба Габриел Плус за француската агенција изјавил дека на местото на настанот се пратени 16 пожарникари.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1