Екстремен студ однесе 45 животи во Русија


Ова е една од најладните зими која ја погодила Русија во последните 70 години. Температурите паѓаати и до -50 степени. Стотици луѓе се хоспитализирани.

rusija studRIA јавувадека досега низ земјата од студот починале 45 лица а 266 се хоспитализирани поради последици од екстремната температура.

Во Москва температурите се движат околу -18 а се очекува да падне и до -25.

Вонредна состојба е прогласена во 15 руски регии, а се стравува дека поради мразот може да дојде до прекин на комуникација и достава на електрична енергија

Невремето го блокира и сообраќајот а пукаат и топловодите поради ниските температури. Школите се затворени

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1