Го продале 2 год детенце да проси по улици – го нашле измрзнато


Две ипол годишно детенце Д.С од Бјелина беше пронајден на улица во градот, полу-замрзнато со сериозни телесни повреди. Полицијата го сомничи семејството дека го продале детето за да проси.

detence prodadenoдетенцето е пренесено во болница во Белград каде мора да му се изврши операција на измрзнатото раче.

Според порталот Дневен Аваз, адвокат во Центарот за социјална работа Весна Савиќ изјавила дека неговиот татко починал, а неговата мајка е некаде во Шведска. Таа треба да се појави тука 11 декември, но тоа беше одложено за 21 декември и ќе видиме дали ќе дојде. Детето ќе му биде доделено на привремен старател, изјавила Савиќ .

Како што е наведено од страна Дневен Аваз, детето е од ромско потекло и било продадени на други луѓе кои го користат за просење, се верува дека детето било и жртва на тешка физичко насилство.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1