Ердоган: Поинаку ќе реагиравме да знаевме дека авионот е руски


Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави денес дека Турција би реагирала поинаку да знаела дека борбениот авион што нејзиноте сили го соборија на сириската граница е руски.erdogan

Да знаевме дека тоа е руски авион, можеби на поинаков начин би го предупредиле, рече Ердоган за телевизијата „Франс 24“, пренесува „Танјуг“.

Ердоган изјави дека рускиот престедател Владимир Путин не одговорил на неговиот повик по инцидентот што сериозно ги наруши односите меѓу двете држави.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1